Dünya Sağlık Örgütü temmuz ayında temel ilaçlarla ilgili yaptığı güncellemeye medikal kürtaj haplarını dahil etti. Bu liste, ülkelerin sağlık sistemlerinde yaygın olarak erişilebilir ve uygun fiyatlı olması gereken sağlık ürünlerini önceliklendirmeleri için bir rehber niteliği taşıyor. Aslında 2005 yılından bu yana bu ilaçlar temel ilaçlar listesinde yer alsa da son güncelleme ile rahatça eczaneden alınabilmeleri gerektiği, yani uzman doktor gözetimi olmadan kullanılabilecekleri söylenmiş oldu.

Medikal kürtaj, Avrupa’nın pek çok ülkesinde klinik kürtaja göre çok daha yaygın. Türkiye’de ise bu ilaçlara ulaşılamıyor. Tüm dünyada kadınların medikal kürtaja ulaşabilmesi için kurulmuş olan Women on Web’in sitesine erişilemiyor. 10 haftaya kadar kadınların sağlık gerekçesi olmadan kürtaj yaptırma hakkı olmasına rağmen devlet hastanelerinde kürtaj yapılmıyor.

Medikal kürtaj nedir diyenlere Women on Web sitesinden alıntılıyoruz:

Medikal kürtaj, tıbbi düşük; ilaç veya tablet karışımı yoluyla erken gebeliklerde hamileliğin 10. haftasına kadar uygulanabilen cerrahi olmayan gebelik sonlandırmadır. En güvenilir ve etkili tıbbi düşük iki farklı hapın kullanılmasını gerektirmektedir. Mifepristone ve Misoprostol adlı bu ilaçlar gebeliğin kendiliğinden rahimden çıkarılmasını sağlar.

Mifepristone gebeliğin devam etmesini sağlayan projesteron hormonunun salgılanmasını engeller. Bu hormon olmadan rahim duvarına tutunan döllenmiş yumurta bozulur, ve rahim kasılır. Misoprostol rahim kasılmalarını arttırır ve kasılmaların neden olduğu atıkların rahimden çıkarılmasına yardımcı olur.

Mifepristone ile Misoprostol’un erken üç aylık dönemdeki düşükler için oldukça tesirli, güvenilir ve uygun oldukları kanıtlanmıştır. Bu düşük yönteminin etkileri kramp ve uzun süreli adet şeklindeki kanamayı içermektedir. Yaygın yan etkileri arasında bulantı, kusma ve ishal görülebilir. Ciddi komplikasyon riski son derece düşüktür. Araştırmalar kadınların tıbbi düşük yöntemini, hastaneye veya başka acil servise yakın olduğu sürece kendi evlerinde uygulamalarının güvenli olduğuna işaret etmektedir.

1 Yorum

  1. lnternational Pregnancy Advisory Service diye bir kuruluş var. Uluslararası kadın hakları kuruluşları ile birlikte çalışıyorlar. Yerel kürtaj hizmetlerinden faydalanamayan kadınlar için Yardım Erişimi Türkiye destek masası oluşturmuşlar. Maddi olarak problem yaşayan gebe kişiler için kadın hakları yardımlaşma örgütleri destek fonlarından ödenek sağlıyorlar. Acil durumlarda gebelik sonlandırma için çevrimiçi doktor desteği sunuyorlar. Türkçe destek veren doktorları var. Gebelik haftasına göre bütün Profesyonel kit mifepriston + misoprostol düşük hapları hakkında bilgi alabilirsiniz. Medikal kürtaj bilgi – whatsap no +32 460 217 262 Arayıp bir görüşmemiz tavsiye ederim yardımcı olacaklardır.

Cevapla

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.