1980 sonrası feminist hareketin belgeleri, Stella Ovadia’nın hazırladığı İz Kalsın başlıklı retrospektifle, 4-29 Mart 1994 tarihleri arasında Kadın Eserleri Kütüphanesi’nde sergilendi. Sergi, bu dönemin önemli belgeleri niteliğindeki raporları, el yazılarını, toplantı notlarını, kişisel notları, mektupları, günlüklerin yanı sıra program, afiş gibi basılı malzemeyi içeriyordu.

Belgelerin toplanmasına o dönemi yaşamış olan herkes yardımcı oldu ve elindeki malzemeyi teslim etti. Şirin Tekeli ilk dönemin belgelerini, Şule Torun sakladığı Somut dönemi belgelerini, Nurser Öztunalı dayağa karşı kampanya grubuyla ilgili belgeleri ve notlarını, Füsun Yaraş özel notlarını bu sergi için verdiler. Nükhet Sirman tüm belgeleri okuyup, sunuşa ve değerlendirmeye katkıda bulundu.

İz Kalsın sergisi için toplanan malzeme, daha sonra Feminist Hareket Arşivi olarak adlandırılan bir arşivi oluşturdu. Sergiyle birlikte dönemi yaşamış olanların katıldığı, anılarını dile getirdiği ve ayrıca politika, kurumlaşma, hiyerarşi gibi konuların tartışıldığı bir dizi toplantı düzenlendi.

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.