31 yaşındaki Hintli diş hekimi Savita Halappanavar İrlanda’da Galway Üniversite Hastanesi’nde kürtaj olmak istedi. Başvurusunun birkaç kez reddedilmesi üzerine yaptığı düşük sonrası gelişen infeksiyon (septisemi) sonucunda yaşamını kaybetti.

Savita evli ve 17 haftalık gebeydi, ilk ve isteyerek gebelikti. Şiddetli bel ağrısı nedeniyle başvurduğu hastanede kürtaj talebi reddedilirken ailesine, çocuğun kalp atışları duyulduğu için kürtaj yapılamayacağı ve “İrlanda’nın Katolik bir ülke olduğu” söylenmişti.

Savita’nın ölümü İrlanda’da Kürtaj Hakkı Kampanyasının örgütlenmesine hız verdi. 2012’de Dublin’de binlerce kadın “Bir daha asla” pankartı ile yürüdü. 23 Nisan 2017’de İrlanda Yurttaşlar Meclisi, Anayasa değişikliğine gidilerek kürtajın pek çok koşulda yasallaştırılması yönünde oy kullandı.

Savita’nın gülümseyen yüzü, 26 Mayıs 2018’deki kürtaj referandumunda yasa değişikliği için “Evet” kampanyasının da yüzü oldu. Ebeveynleri yasa değişikliğini destekleyen bir video yayınladı. Dublin’in merkezinde Savita’nın portresinin bulunduğu duvar resminin önü çiçekler, notlar ve mumlarla kaplandı: “Üzgünüz, çok geç kaldık. Ama artık buradayız. Seni unutmadık.”

Cevapla

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.