Pınar Selek’in 14 yıldan beri süren Mısır Çarşısı davasında karar açıklandı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, daha önce iki kez beraat eden Selek için oy çokluğuyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

11 Haziran 2014’te Yargıtay 9. Ceza Dairesi Pınar Selek’e verilen müebbet hapis cezasıyla ilgili İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin daha önce vermiş olduğu beraat kararında direnme hakkı olduğunu, direnme kararının geri alınmasının hukuka aykırı olduğunu belirterek usulden bozma kararı verdi.

Yargıtay’ın bozma kararı üzerine dava dosyası, özel yetkili mahkemeler kaldırıldığı için bu defa İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. 19 Aralık 2014’te İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi Mısır Çarşısı patlamasına ilişkin üzerlerine atılı suçu işlediğine dair mahkumiyetine yetecek ölçüde kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden, şüphe de sanık lehine yorumlanır ilkesinden hareketle beraat kararı verdi. Pınar Selek dördüncü kez beraat etti.

Dördüncü beraat kararından sonra savcılığın temyizi üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, daha önceki mütalaasının tam tersi şekilde, üstelik suç iddiasına dayanak herhangi yeni bir belgenin dosyaya eklenmemesine rağmen, Ocak 2017’de beraatin bozulması yönünde yeni bir talepte bulundu.

Daha önce bu dosyayı incelememiş ve yetkili olmadığını belirtmiş olan 9. Dairenin yeni heyeti, 16 Şubat 2018 tarihinde, hiçbir gerekçe sunmadan, yalnızca beraatin bozulmasına yönelik 2009 yılındaki kararında bir değişiklik olmadığını belirterek, dosyayı Başsavcılığın beraatin bozulması ve cezalandırma talep eden tebliğnamesiyle birlikte Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gönderdi. Halen Yargıtay Ceza Daireleri Genel Kurulu’nun vereceği karar bekleniyor.

Uzun ve adil olmayan yargılama sürecindeki uygulamalarıyla Pınar Selek’in mağduriyetinin devam etmesine yol açan bu dava; işkence, adil olmayan yargılama ve ifade hürriyetine aykırılık nedenleriyle tedbir, adil yeniden yargılanma ve tazminat talepleriyle ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşındı.

https://www.pinarselek.com  sitesinden kısaltılarak alınmıştır.

 

 

Cevapla

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.