Sevim Zarif ve eşi Halil İbrahim Zarif 22 Temmuz 2007’de genel seçimlerde oy kullandıktan sonra evlerine dönerken, Sevim’in 11 yıl önce ayrıldığı eski kocası Yaşar Özcan tarafından öldürüldü. Sevim Zarif, kadın hareketini destekleyen, erkek şiddetine karşı kendi yaşamında da, toplumsal hayatta da karşı durmuş kadınlardan biriydi. Sevim Zarif davasının ilk duruşması 1 Kasım 2007’de görüldü. Duruşma günü kadın örgütleri tarafından ortak bir açıklama yapıldı: “Bizler kadın örgütleri olarak Sevim’in davasında tarafız! Sevimin öldürülmesi sıradan bir cinayet değildir; geçmişte kalmış bile olsa, yakamızı bırakmayan ve kadınlara karşı neredeyse her gün işlenen koca vahşetidir; bu politik bir cinayettir.”

Sevim’in davasında hukuki olarak taleplerimizden biri davada feminist örgütlerin müdahilliğinin kabul edilmesi idi. Davaya Mor Çatı’nın müdahilliği kabul edilmedi. Hukuki sürece ilişkin ikinci öne çıkardığımız nokta katile “haksız tahrik indirimi=erkeklik indirimi” yapılmaması oldu. Davanın sonunda, 16 Ekim 2008 tarihinde Sevim Zarif ve Halil İbrahim Zarif’in katili Yaşar Özcan iki kez ömür boyu hapse mahkûm oldu.

Sevim Zarif cinayeti davasında katil eski kocanın tahrik indirimi almadan müebbet hapis cezası alması çok önemliydi. Dava süresince avukat olan ve hak savunucusu-sosyalist olduğunu ifade eden Yaşar Özcan, klasik erkeklik savunmalarıyla haksız tahrik indirimi almak için çabaladı. Savunması sırasında Mor Çatı’yı ve feminist örgütleri mahkeme önünde yıpratmaya ve kadın mücadelesini itibarsızlaştırmaya çalıştı. Ancak başaramadı. 2007-2008 yılında gazetelere düşen kadın katillerine tahrik indirimi haberleri arasında Sevim’in katiline bu indirimin uygulanmaması belki de bir ilkti.

Bu dava kadın cinayetlerine karşı feminist politikanın yolunu bulması, kadın cinayetlerine karşı mücadelenin yolunu açması açısından önemli bir dava oldu.

http://bianet.org/bianet/insan-haklari/110269-sevim-zarif-i-olduren-eski-esine-iki-kez-muebbet-hapis-cezasi

http://bianet.org/bianet/kadin/102650-feminist-aktivist-zarif-in-eski-esi-sucu-ustlendi

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 + fourteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.